29 פבר, 2020
                         077-2315758
וישנגרד צבי - משרד עורכי דין

הוצאה לפועל

ההוצאה לפועל, בה נתקלים בדרך כלל חייבים או נושים, הינה זו האחראית על גביית הכספים מהחייבים וביצוע פסקי דין, הקשורים בכך. בכל הארץ פזורות לשכות רבות של ההוצאה לפועל, המציעות שירותים מסוגים שונים הניתנות לחייב עצמו או לנושה, הפונה אליה מיוזמתו. מה תפקידה וסמכויותיה של ההוצאה לפועל? מתי פונים אליה וכיצד ניתן לבצע את ההתנהלות מולה באופן הנכון ביותר? הנה, התשובה.

פתיחת תיק בהוצאה לפועל – כיצד
זוכה, המעוניין לממש את זכאותו ולפעול לגביית כספו מהחייב, יכול לפנות אל ההוצאה לפועל בעזרת עורך דין, המתמחה בתחום זה, ולחייב את החייב בתשלום חובותיו. בדרך זו יכול לקבל את התשלום באופן מהיר יותר ויעיל יותר. כדי לפתוח את התיק בהוצאה לפועל, על הזוכה להצטייד בפסק הדין, המציין כי החייב אכן חייב לזוכה סכום כסף כלשהו, או בשיק או שטר מקורי שלא כובד. בנוסף, עליו למלא טופס מיוחד, בו עליו לציין את כל פרטיו של החייב, לרבות מספר תעודת הזהות שלו או הח.פ, במידה וזוהי חברה.

חשוב לנהל את הצעדים הכרוכים בכך באופן הנכון ביותר, על מנת שהליך פתיחת התיק יתבצע באופן יעיל. את פתיחת התיק בהוצאה לפועל, יכול הזוכה לעשות בכל אחת מלשכות ההוצאה לפועל בארץ, בהתאם לנוחיותו.

ההליך אל מול החייב
לאחר שנפתח תיק בהוצאה לפועל, נשלח אל החייב מכתב אזהרה, הכולל את כל הפרטים השונים הקשורים בחובותיו ובזוכה עצמו. מכתב אזהרה זה מציין גם את פרטיו של עורך הדין, המייצג את הזוכה, את סכום החוב, לרבות הריבית והפרשי ההצמדה, תשלום בגין שכר טרחת עורך הדין ועוד. על החייב להחזיר אישור על קבלת מכתב אזהרה זה. במידה ולא מתקבל אישור מהחייב, בין אם בשל מען שגוי או בשל חוסר מענה כלל, הזוכה, שפעל לשם שליחת מכתב האזהרה, איננו יכול לפעול בהליכים נוספים עד למצב של "המצאה מלאה", כפי שקובע החוק.

חייב שקיבל מכתב אזהרה רשאי, על פי החוק, להתנגד, במהלך תקופה של 20 יום מרגע קבלת מכתב זה. אל מכתב ההתנגדות עליו לצרף תצהיר רשמי של עורך דין מטעמו, המציין את כל העובדות השונות, התומכות בהתנגדותו. מדובר בכתב הגנה לכל דבר, ולכן ישנה חשיבות רבה לפנייה אל עורך דין מוסמך, המתמחה בתחום ההוצאה לפועל.

במידה ונדחתה התנגדותו של החייב, מתחיל הליך נוסף של חקירת יכולת, במסגרתה נקבע הסכום החודשי, שעל החייב יהיה לשלם באופן קבוע במסגרת החזרת חובותיו לזוכה. חקירת היכולת יכולה להיעשות באופן אוטומטי, על ידי מערכות המחשוב של ההוצאה לפועל, המחשבות את הסכום שיהיה על החייב לשלם, או בביצוע חקירה בנוכחותו של החייב.

בנוסף , רשאי החייב להגיש בקשה לצו תשלומים בהתאם להכנסותיו והוצאותיו. אם החייב מגיש בקשה זו במהלך 20 הימים הראשונים , הוא יכול לעשות זאת בכל לשכת הוצל"פ בארץ.

הגשת בקשה זו במועד תמנע מהזוכה נקיטת הליכים כגון : עיקול משכורת , עיקול חשבון עו"ש , עיקול מטלטלין ,הגבלת רשיון נהיגה וצווי הבאה כנגד החייב.

הליך של איחוד תיקים
במידה ונפתחו כנגד החייב מספר תיקים שונים בהוצאה לפועל, רשאי החייב לפנות אל רשם ההוצאה לפועל כדי לאחד את כל התיקים. לאפשרות זו יתרונות רבים עבור החייב עצמו, שכן מתנהלת חקירת יכולת אחת בלבד, וגם הפעולות אל מול החייב, המגיעות מצד הזוכים השונים, מתמעטות. גם עבור הזוכים עצמם ישנם לא מעט יתרונות בהליך זה, שכן במקרים בהם האפשרויות האחרות אינן יעילות, יכול להיות הליך זה של איחוד תיקים האפשרות היחידה לקבל את החוב או חלק ממנו ולקדם את התהליך.

לפעול נכון לאורך כל הדרך בעזרת עורכי דין מקצועיים
אתם מוזמנים לפנות אל משרד עורכי הדין צבי וישנגרד ולקבל את השירות המקצועי הטוב ביותר, שיאפשר לכם להתמודד ברגעים לא פשוטים עם הליכים, שדורשים ניסיון והתמחות רבה בכך. בין אם אתם זקוקים לייצוג בתביעות חוב בבית המשפט, או כחייבים במסגרת הליך של איחוד תיקים, צוות משרד עורכי הדין צבי וישנגרד עומד לרשותכם ומבטיח לכם ליווי מלא לאורך כל הדרך.